event burgee venue burgee

ISORA 2019

Irish Sea Offshore Racing Association

Results are provisional as of 8:51 on September 8, 2019

IRC Class 2 Fleet

Sailed: 14, Discards: 8, To count: 6, Rating system: IRC, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Race 03
4th May
Race 04
18th May
Race 05
18th May
Race 06
25th May
Race 07
12th June
Race 08
5th July
Race 09
7th July
Race 10
13th July
Race 11
27th July
Race 12
16th August 2019
Race 13
25th August 2019
Race 14
24th August 2019
Race 15
24th August 2019
Race 16
7th September 2019
Total Nett
1st IRC Class 2 Windjammer IRL 2597 J97 Royal St George Yacht Club Lindsey J Casey & Denis Power 0.973 105.7 {86.0} {0.0 DNC} 116.1 {0.0 DNC} 113.4 111.3 {85.3} 113.7 91.5 {0.0 DNC} {84.4} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 907.4 651.7
2nd IRC Class 2 Elandra IRL 4536 Sigma 33 Royal Irish Yacht Club Joe Conway 0.912 {66.6} {54.8} {0.0 DNC} 79.4 98.5 90.5 85.7 {0.0 DNC} 91.5 {57.0} {0.0 DNC} {9.0 DNF} {0.0 DNC} 106.7 739.7 552.3
3rd IRC Class 2 More Mischief IRL 966 First 310 ISA Grzegorz Kalinecki 0.917 76.4 {0.0 DNC} {0.0 DNC} 97.8 {0.0 DNC} {73.3} 98.5 {51.9} 102.6 80.0 {0.0 DNC} {9.0 DNF} {0.0 DNC} 92.8 682.3 548.1
4th IRC Class 2 Jac Y Do GBR 8432R Sunfast 3200i Pwllheli Sailing Club Marck and Jo Thompson 0.995 {0.0 DNC} {0.0 DNC} 82.3 {70.2} 72.9 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {60.3} 80.3 {0.0 DNC} 86.1 {0.0 DNC} 81.0 120.6 653.7 523.2
5th IRC Class 2 ZigZag 9778 Sunfast 3200 Pwllheli Sailing Club Peter Ashworth 0.995 {0.0 DNC} {0.0 DNC} 72.0 {0.0 DNC} {0.0 DNC} 119.1 72.9 68.6 58.1 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 69.7 {0.0 DNC} 460.4 460.4
6th IRC Class 2 Red Alert IRL 6036 Jeanneau 35 (JOD35) Greystones Sailing Club Rupert Barry 0.992 86.2 {0.0 DNC} {0.0 DNC} 12.0 DNF 111.3 {0.0 DNC} {0.0 DNC} 43.6 47.0 68.5 {0.0 DNC} {9.0 DNF} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 377.6 368.6
7th IRC Class 2 AJ Wanderlust GBR 8931 R Sun Odyssey 45.2 Douglas Bay Yacht Club Charlene Howard 0.989 56.9 39.1 {0.0 DNC} 61.1 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 35.2 69.2 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {9.0 DNF} {0.0 DNC} 79.0 349.5 340.5
8th IRC Class 2 Desert Star IRL 4763 Jeanneau Sunfast 37 Royal St George Yacht Club Rnn O Siochru 0.952 115.4 {0.0 DNC} {0.0 DNC} 107.0 85.7 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 308.1 308.1
9th IRC Class 2 Wardance 7360 Sigma 38   Sean Hawkshaw 0.977 95.9 70.4 {0.0 DNC} 88.6 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 254.9 254.9
10th IRC Class 2 Shaula GBR9227T Sunfast 37   Simon John Windle 0.955 47.1 {0.0 DNC} 51.3 12.0 DNF {0.0 DNC} 67.5 60.1 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 238.0 238.0
11th IRC Class 2 Hullabaloo Encore GBR6834T Beneteau First 31.7 Pwllheli Sailing Club Keith Greenwood 0.941 {0.0 DNC} {0.0 DNC} 61.6 {0.0 DNC} {0.0 DNC} 84.7 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 9.0 DNF 0.0 DNC 155.3 155.3
12th IRC Class 2 Black Velvet IRL 3471 First 34.7 Royal Irish Yacht Club Parnell 0.983 {0.0 DNC} 78.2 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 76.9 {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 155.1 155.1
13th IRC Class 2 Lady Rowena IRL 34218 Sadler 34 Royal St George Yacht Club David Bolger 0.906 12.0 DNF 47.0 {0.0 DNC} {0.0 DNC} 60.1 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 119.1 119.1
14th IRC Class 2 Daydream Believer GBR 734R   Liverpool Yacht Club James Cartwright 0.976 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 107.6 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 107.6 107.6
15th IRC Class 2 Legless Again GBR 4348 Sigma 33OOD Pwllheli Sailing Club Dave Hughes 0.912 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 101.9 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 101.9 101.9
16th IRC Class 2 Eazi Tiger GBR 2909L Corby 29 Liverpool Yacht Club Adam Kyffin 0.976 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 96.2 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 96.2 96.2
17th IRC Class 2 Aurora IRL 10     Richard Sharp 0.892 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 79.0 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 79.0 79.0
18th IRC Class 2 Magic Touch IRL 44444 Beneteau First 34.7 Bray Sailing Club Steve Hayes 0.984 {0.0 DNC} 62.6 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 9.0 DNF 0.0 DNC 0.0 DNC 71.6 71.6
19th IRC Class 2 Cry Havoc         0.987 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 61.8 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 61.8 61.8
20th IRC Class 2 Grand Slam GBR 4073T Westerly   Mike Croxall 0.943 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 56.1 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 56.1 56.1
21st IRC Class 2 Jondo K4307 SIGMA 33 Liverpool Yacht Club John Myersclugh 0.912 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 50.4 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 50.4 50.4
22nd IRC Class 2 Rampage         0.864 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 44.6 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 44.6 44.6
23rd IRC Class 2 Lady Dorothy GBR 3947L Hunter Horizon Liverpool Yacht Club Jeff Nelson 0.822 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 38.9 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 38.9 38.9
24th IRC Class 2 Trajan GBR 9282R     Jamie Hanlon 0.881 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 33.2 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 33.2 33.2
25th IRC Class 2 Aquaholic         0.916 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 27.4 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 27.4 27.4
26th IRC Class 2 Humdinger IRL 1357 Jenneau Sunfast 37 Arklow Sailing Club John Conlon 0.976 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 13.0 DNF 13.0 13.0
27th IRC Class 2 Cadenza 914 Doufour Arpege   James Edge 0.851 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 12.0 DNF {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 12.0 12.0
27th IRC Class 2 Skukusa GBR 9584 Impala   Stuart Lofthouse 0.881 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 12.0 DNF {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 12.0 12.0
29th IRC Class 2 Melusine IRL 1362     Colm Hughes 0.920 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 12.0 DNF {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 12.0 12.0
30th IRC Class 2 Albireo IRL 3435 Swan 371 Royal Irish Yacht Club David A Simpson 0.933 {0.0 DNC} 9.0 DNF {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 9.0 9.0
31st IRC Class 2 Talaris GBR 9667R Beneteau First 345 Conway Yacht Club David Parkman 0.929 {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNC} {0.0 DNS} {0.0 DNC} {0.0 DNC} 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0

IRC 0 =1.035 or greater.
IRC 1 =1.000to 1.034
IRC 2 = 0.999 or less
Class 1 Silver Fleet = Hull Factor 7.8 or less and DLR 220 or greater
Class 2 Silver Fleet = Hull Factor 7.8 or less and DLR 200 or greater
Series scored using the High Scoring System, the more difficult races are weighted with a factor of 1.3 for cross channel Races over 100 miles (and Race 14). 1.2 for cross channel races less than 100 miles. 1.0 for the Night Race and 0.9 for day races.
A win in a large fleet will score better than a win in a small fleet using the CHIPS 3 formula.

Race 03 - IRC Class 2 Fleet - 4th May at 08.00.00

Start: Race 03, Finishes: Elapsed time, Time: 08.05.00, Distance: 50.0, Weight: 1.2, Course: Dun L to Holyhead
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 Desert Star IRL 4763 Jeanneau Sunfast 37 Royal St George Yacht Club Rnn O Siochru 0.952     8:32:21 8:07:45 0:00:00 0.952 5.855 kn 115.4
2 IRC Class 2 Windjammer IRL 2597 J97 Royal St George Yacht Club Lindsey J Casey & Denis Power 0.973     8:31:46 8:17:57 0:10:28 0.953 5.862 kn 105.7
3 IRC Class 2 Wardance 7360 Sigma 38   Sean Hawkshaw 0.977     8:32:43 8:20:55 0:13:29 0.951 5.851 kn 95.9
4 IRC Class 2 Red Alert IRL 6036 Jeanneau 35 (JOD35) Greystones Sailing Club Rupert Barry 0.992     8:25:22 8:21:19 0:13:41 0.965 5.936 kn 86.2
5 IRC Class 2 More Mischief IRL 966 First 310 ISA Grzegorz Kalinecki 0.917     9:16:12 8:30:02 0:24:18 0.877 5.394 kn 76.4
6 IRC Class 2 Elandra IRL 4536 Sigma 33 Royal Irish Yacht Club Joe Conway 0.912     9:27:24 8:37:28 0:32:35 0.86 5.287 kn 66.6
7 IRC Class 2 AJ Wanderlust GBR 8931 R Sun Odyssey 45.2 Douglas Bay Yacht Club Charlene Howard 0.989     8:43:55 8:38:09 0:30:44 0.931 5.726 kn 56.9
8 IRC Class 2 Shaula GBR9227T Sunfast 37   Simon John Windle 0.955     9:29:48 9:04:10 0:59:04 0.856 5.265 kn 47.1
9 IRC Class 2 Lady Rowena IRL 34218 Sadler 34 Royal St George Yacht Club David Bolger 0.906     DNF         12.0

Race 04 - IRC Class 2 Fleet - 18th May at 10.00.00

Start: Race 04, Finishes: Finish time, Time: 10.00.00, Distance: 35.0, Weight: 0.9, Course: Irish Coastal Race
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 Windjammer IRL 2597 J97 Royal St George Yacht Club Lindsey J Casey & Denis Power 0.973 10.00.00 16.01.26 6.01.26 5.51.40 0.00.00 0.973 5.81 kn 86.0
2 IRC Class 2 Black Velvet IRL 3471 First 34.7 Royal Irish Yacht Club Parnell 0.983 10.00.00 16.04.39 6.04.39 5.58.27 0.06.54 0.964 5.759 kn 78.2
3 IRC Class 2 Wardance 7360 Sigma 38   Sean Hawkshaw 0.977 10.00.00 16.13.57 6.13.57 6.05.21 0.14.00 0.94 5.616 kn 70.4
4 IRC Class 2 Magic Touch IRL 44444 Beneteau First 34.7 Bray Sailing Club Steve Hayes 0.984 10.00.00 16.13.02 6.13.02 6.07.04 0.15.38 0.943 5.63 kn 62.6
5 IRC Class 2 Elandra IRL 4536 Sigma 33 Royal Irish Yacht Club Joe Conway 0.912 10.00.00 16.44.50 6.44.50 6.09.12 0.19.14 0.869 5.187 kn 54.8
6 IRC Class 2 Lady Rowena IRL 34218 Sadler 34 Royal St George Yacht Club David Bolger 0.906 10.00.00 17.39.48 7.39.48 6.56.35 1.11.38 0.765 4.567 kn 47.0
7 IRC Class 2 AJ Wanderlust GBR 8931 R Sun Odyssey 45.2 Douglas Bay Yacht Club Charlene Howard 0.989 10.00.00 03.07.35 17.07.35 16.56.17 11.12.00 0.342 2.044 kn 39.1
8 IRC Class 2 Albireo IRL 3435 Swan 371 Royal Irish Yacht Club David A Simpson 0.933     DNF         9.0

Race 05 - IRC Class 2 Fleet - 18th May at 12.05.00

Start: Race 05, Finishes: Finish time, Time: 12.05.00, Distance: 30.0, Weight: 0.9, Course: UK Coastal Race
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 Jac Y Do GBR 8432R Sunfast 3200i Pwllheli Sailing Club Marck and Jo Thompson 0.995 12.05.00 16.16.40 4.11.40 4.10.25 0.00.00 0.995 7.152 kn 82.3
2 IRC Class 2 ZigZag 9778 Sunfast 3200 Pwllheli Sailing Club Peter Ashworth 0.995 12.05.00 16.19.20 4.14.20 4.13.04 0.02.40 0.985 7.077 kn 72.0
3 IRC Class 2 Hullabaloo Encore GBR6834T Beneteau First 31.7 Pwllheli Sailing Club Keith Greenwood 0.941 12.05.00 16.39.13 4.34.13 4.18.02 0.08.06 0.913 6.564 kn 61.6
4 IRC Class 2 Shaula GBR9227T Sunfast 37   Simon John Windle 0.955 12.05.00 16.56.52 4.51.52 4.38.44 0.29.40 0.858 6.167 kn 51.3

Race 06 - IRC Class 2 Fleet - 25th May at 08.00.00

Start: Race 05, Finishes: Finish time, Time: 08.00.00, Distance: 43.0, Weight: 1.2, Course: DunL Offshore, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 Windjammer IRL 2597 J97 Royal St George Yacht Club Lindsey J Casey & Denis Power 0.973 08.00.00 20.17.12 12.17.12 11.57.18 0.00.00 0.973 3.5 kn 116.1
2 IRC Class 2 Desert Star IRL 4763 Jeanneau Sunfast 37 Royal St George Yacht Club Rnn O Siochru 0.952 08.00.00 21.55.59 13.55.59 13.15.51 1.22.31 0.858 3.086 kn 107.0
3 IRC Class 2 More Mischief IRL 966 First 310 ISA Grzegorz Kalinecki 0.917 08.00.00 22.47.15 14.47.15 13.33.36 1.45.02 0.808 2.908 kn 97.8
4 IRC Class 2 Wardance 7360 Sigma 38   Sean Hawkshaw 0.977 08.00.00 22.08.49 14.08.49 13.49.18 1.54.38 0.845 3.04 kn 88.6
5 IRC Class 2 Elandra IRL 4536 Sigma 33 Royal Irish Yacht Club Joe Conway 0.912 08.00.00 23.10.15 15.10.15 13.50.09 2.03.44 0.788 2.834 kn 79.4
6 IRC Class 2 Jac Y Do GBR 8432R Sunfast 3200i Pwllheli Sailing Club Marck and Jo Thompson 0.995 08.00.00 22.35.00 14.35.00 14.30.38 2.34.06 0.82 2.949 kn 70.2
7 IRC Class 2 AJ Wanderlust GBR 8931 R Sun Odyssey 45.2 Douglas Bay Yacht Club Charlene Howard 0.989 08.00.00 03.14.05 19.14.05 19.01.23 7.08.49 0.622 2.236 kn 61.1
8 IRC Class 2 Red Alert IRL 6036 Jeanneau 35 (JOD35) Greystones Sailing Club Rupert Barry 0.992     DNF         12.0
8 IRC Class 2 Shaula GBR9227T Sunfast 37   Simon John Windle 0.955     DNF         12.0
8 IRC Class 2 Melusine IRL 1362     Colm Hughes 0.920     DNF         12.0

Race 07 - IRC Class 2 Fleet - 12th June at 18.00.00

Start: Race 07, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Distance: 270, Weight: 1.2, Course: D2D
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 Red Alert IRL 6036 Jeanneau 35 (JOD35) Greystones Sailing Club Rupert Barry 0.993 12/06/19@18.00.00 14/06/19@08.37.09 1.14.37.09 1.14.20.56 0.00.00 0.993 6.991 kn 111.3
2 IRC Class 2 Elandra IRL 4536 Sigma 33 Royal Irish Yacht Club Joe Conway 0.912 12/06/19@18.00.00 14/06/19@19.55..30 2.1.55.00 1.21.31.26 7.52.03 0.768 5.409 kn 98.5
3 IRC Class 2 Desert Star IRL 4763 Jeanneau Sunfast 37 Royal St George Yacht Club Rnn O Siochru 0.952 12/06/19@18.00.00 14/06/19@17.56.38 1.23.56.38 1.21.38.33 7.39.41 0.8 5.632 kn 85.7
4 IRC Class 2 Jac Y Do GBR 8432R Sunfast 3200i Pwllheli Sailing Club Marck and Jo Thompson 0.995 12/06/19@18.00.00 14/06/19@17.47.48 1.23.47.48 1.23.33.28 9.15.18 0.802 5.649 kn 72.9
5 IRC Class 2 Lady Rowena IRL 34218 Sadler 34 Royal St George Yacht Club David Bolger 0.906 12/06/19@18.00.00 15/06/19@01.40.31 2.7.40.31 2.2.26.30 13.20.52 0.689 4.85 kn 60.1

Race 08 - IRC Class 2 Fleet - 5th July at 14.00.00

Start: Race 08, Finishes: Finish time, Time: 14.00.00, Distance: 75, Weight: 1.2, Course: Liverpool to Douglas, Wind dir: W - SW, Ave wind: 14
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 ZigZag 9778 Sunfast 3200 Pwllheli Sailing Club Peter Ashworth 0.992 14.00.00 01.24.05 11.24.05 11.18.37 0.00.00 0.992 6.578 kn 119.1
2 IRC Class 2 Windjammer IRL 2597 J97 Royal St George Yacht Club Lindsey J Casey & Denis Power 0.973 14.00.00 01.49.51 11.49.51 11.30.41 0.12.25 0.956 6.339 kn 113.4
3 IRC Class 2 Daydream Believer GBR 734R   Liverpool Yacht Club James Cartwright 0.976 14.00.00 02.04.03 12.04.03 11.46.40 0.28.45 0.937 6.215 kn 107.6
4 IRC Class 2 Legless Again GBR 4348 Sigma 33OOD Pwllheli Sailing Club Dave Hughes 0.912 14.00.00 03.01.35 13.01.35 11.52.48 0.37.30 0.868 5.758 kn 101.9
5 IRC Class 2 Eazi Tiger GBR 2909L Corby 29 Liverpool Yacht Club Adam Kyffin 0.976 14.00.00 02.23.59 12.23.59 12.06.08 0.48.41 0.912 6.049 kn 96.2
6 IRC Class 2 Elandra IRL 4536 Sigma 33 Royal Irish Yacht Club Joe Conway 0.912 14.00.00 03.33.51 13.33.51 12.22.14 1.09.46 0.834 5.529 kn 90.5
7 IRC Class 2 Hullabaloo Encore GBR6834T Beneteau First 31.7 Pwllheli Sailing Club Keith Greenwood 0.941 14.00.00 03.19.39 13.19.39 12.32.28 1.18.29 0.849 5.627 kn 84.7
8 IRC Class 2 Aurora IRL 10     Richard Sharp 0.892 14.00.00 04.11.19 14.11.19 12.39.22 1.30.33 0.797 5.286 kn 79.0
9 IRC Class 2 More Mischief IRL 966 First 310 ISA Grzegorz Kalinecki 0.917 14.00.00 04.01.44 14.01.44 12.51.52 1.41.42 0.806 5.346 kn 73.3
10 IRC Class 2 Shaula GBR9227T Sunfast 37   Simon John Windle 0.956 14.00.00 03.37.20 13.37.20 13.01.22 1.47.29 0.83 5.506 kn 67.5
11 IRC Class 2 Cry Havoc         0.987 14.00.00 03.44.25 13.44.25 13.33.42 2.16.52 0.823 5.458 kn 61.8
12 IRC Class 2 Grand Slam GBR 4073T Westerly   Mike Croxall 0.943 14.00.00 04.42.06 14.42.06 13.51.49 2.42.28 0.769 5.101 kn 56.1
13 IRC Class 2 Jondo K4307 SIGMA 33 Liverpool Yacht Club John Myersclugh 0.912 14.00.00 05.43.15 15.43.15 14.20.15 3.19.10 0.719 4.771 kn 50.4
14 IRC Class 2 Rampage         0.864 14.00.00 07.50.16 17.50.16 15.24.43 4.44.50 0.634 4.205 kn 44.6
15 IRC Class 2 Lady Dorothy GBR 3947L Hunter Horizon Liverpool Yacht Club Jeff Nelson 0.822 14.00.00 09.24.40 19.24.40 15.57.21 5.39.06 0.583 3.864 kn 38.9
16 IRC Class 2 Trajan GBR 9282R     Jamie Hanlon 0.881 14.00.00 10.04.49 20.04.49 17.41.27 7.14.33 0.563 3.735 kn 33.2
17 IRC Class 2 Aquaholic         0.916 14.00.00 09.44.13 19.44.13 18.04.45 7.23.23 0.573 3.8 kn 27.4
18 IRC Class 2 Cadenza 914 Doufour Arpege   James Edge 0.851     DNF         12.0
18 IRC Class 2 Skukusa GBR 9584 Impala   Stuart Lofthouse 0.881     DNF         12.0
20 IRC Class 2 Talaris GBR 9667R Beneteau First 345 Conway Yacht Club David Parkman 0.929     DNS         0.0

Race 09 - IRC Class 2 Fleet - 7th July at 06.30.00

Start: Race 09, Finishes: Finish time, Time: 06.30.00, Distance: 52, Weight: 1.2, Course: Douglas to M2, Wind dir: NNW, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 Windjammer IRL 2597 J97 Royal St George Yacht Club Lindsey J Casey & Denis Power 0.973 06.30.00 14.30.13 8.00.13 7.47.15 0.00.00 0.973 6.497 kn 111.3
2 IRC Class 2 More Mischief IRL 966 First 310 ISA Grzegorz Kalinecki 0.917 06.30.00 16.21.02 9.51.02 9.01.59 1.21.29 0.791 5.279 kn 98.5
3 IRC Class 2 Elandra IRL 4536 Sigma 33 Royal Irish Yacht Club Joe Conway 0.912 06.30.00 16.24.25 9.54.25 9.02.06 1.22.05 0.786 5.249 kn 85.7
4 IRC Class 2 ZigZag 9778 Sunfast 3200 Pwllheli Sailing Club Peter Ashworth 0.992 06.30.00 16.14.27 9.44.27 9.39.46 1.53.26 0.799 5.338 kn 72.9
5 IRC Class 2 Shaula GBR9227T Sunfast 37   Simon John Windle 0.956 06.30.00 17.34.03 11.04.03 10.34.50 2.55.18 0.704 4.698 kn 60.1

Race 10 - IRC Class 2 Fleet - 13th July at 11.45.00

Start: Race 10, Finishes: Finish time, Time: 11.45.00, Distance: 30, Weight: 0.9, Course: Lighthouse Race VDLR, Wind dir: NNW, Ave wind: 8
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 Windjammer IRL 2597 J97 Royal St George Yacht Club Lindsey J Casey & Denis Power 0.973 11.45.00 16.24.39 4.39.39 4.32.06 0.00.00 0.973 6.437 kn 85.3
2 IRC Class 2 Black Velvet IRL 3471 First 34.7 Royal Irish Yacht Club Parnell 0.983 11.45.00 16.29.36 4.44.36 4.39.46 0.07.48 0.956 6.325 kn 76.9
3 IRC Class 2 ZigZag 9778 Sunfast 3200 Pwllheli Sailing Club Peter Ashworth 0.992 11.45.00 16.38.38 4.53.38 4.51.17 0.19.20 0.927 6.13 kn 68.6
4 IRC Class 2 Jac Y Do GBR 8432R Sunfast 3200i Pwllheli Sailing Club Marck and Jo Thompson 0.995 11.45.00 16.41.43 4.56.43 4.55.14 0.23.15 0.917 6.066 kn 60.3
5 IRC Class 2 More Mischief IRL 966 First 310 ISA Grzegorz Kalinecki 0.917 11.45.00 17.12.26 5.27.26 5.00.15 0.30.42 0.831 5.497 kn 51.9
6 IRC Class 2 Red Alert IRL 6036 Jeanneau 35 (JOD35) Greystones Sailing Club Rupert Barry 0.993 11.45.00 17.03.35 5.18.35 5.16.21 0.44.34 0.854 5.65 kn 43.6
7 IRC Class 2 AJ Wanderlust GBR 8931 R Sun Odyssey 45.2 Douglas Bay Yacht Club Charlene Howard 0.989 11.45.00 18.02.36 6.17.36 6.13.27 1.42.28 0.721 4.767 kn 35.2

Race 11 - IRC Class 2 Fleet - 27th July at 08.00.00

Start: Race 11, Finishes: Finish time, Time: 08.00.00, Distance: 75, Weight: 1.2, Course: DunL to Pwllheli
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 Windjammer IRL 2597 J97 Royal St George Yacht Club Lindsey J Casey & Denis Power 0.972 08.00.00 19.46.32 11.46.32 11.26.45 0.00.00 0.972 6.369 kn 113.7
2 IRC Class 2 More Mischief IRL 966 First 310 ISA Grzegorz Kalinecki 0.917 08.00.00 20.57.59 12.57.59 11.53.25 0.29.04 0.883 5.784 kn 102.6
3 IRC Class 2 Elandra IRL 4536 Sigma 33 Royal Irish Yacht Club Joe Conway 0.912 08.00.00 21.22.08 13.22.08 12.11.33 0.49.07 0.856 5.61 kn 91.5
4 IRC Class 2 Jac Y Do GBR 8432R Sunfast 3200i Pwllheli Sailing Club Marck and Jo Thompson 0.995 08.00.00 20.22.29 12.22.29 12.18.46 0.52.17 0.925 6.061 kn 80.3
5 IRC Class 2 AJ Wanderlust GBR 8931 R Sun Odyssey 45.2 Douglas Bay Yacht Club Charlene Howard 0.989 08.00.00 20.57.22 12.57.22 12.48.49 1.22.59 0.883 5.789 kn 69.2
6 IRC Class 2 ZigZag 9778 Sunfast 3200 Pwllheli Sailing Club Peter Ashworth 0.992 08.00.00 21.10.06 13.10.06 13.03.47 1.37.49 0.869 5.695 kn 58.1
7 IRC Class 2 Red Alert IRL 6036 Jeanneau 35 (JOD35) Greystones Sailing Club Rupert Barry 0.993 08.00.00 21.23.07 13.23.07 13.17.30 1.51.32 0.855 5.603 kn 47.0

Race 12 - IRC Class 2 Fleet - 16th August 2019 at 20.00.00

Start: Race 12, Finishes: Finish time, Time: 20.00.00, Distance: 35, Course: DunL Night Race
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 Windjammer IRL 2597 J97 Royal St George Yacht Club Lindsey J Casey & Denis Power 0.972 20.00.00 01.54.24 5.54.24 5.44.29 0.00.00 0.972 5.926 kn 91.5
2 IRC Class 2 More Mischief IRL 966 First 310 ISA Grzegorz Kalinecki 0.917 20.00.00 02.17.24 6.17.24 5.46.05 0.01.45 0.913 5.564 kn 80.0
3 IRC Class 2 Red Alert IRL 6036 Jeanneau 35 (JOD35) Greystones Sailing Club Rupert Barry 0.993 20.00.00 01.52.39 5.52.39 5.50.11 0.05.45 0.977 5.955 kn 68.5
4 IRC Class 2 Elandra IRL 4536 Sigma 33 Royal Irish Yacht Club Joe Conway 0.912 20.00.00 02.25.10 6.25.10 5.51.16 0.07.27 0.894 5.452 kn 57.0

Race 13 - IRC Class 2 Fleet - 25th August 2019 at 17.05.00

Start: Race 13, Finishes: Finish time, Time: 17.05.00, Distance: 25, Course: Pwllheli Night Race
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 Jac Y Do GBR 8432R Sunfast 3200i Pwllheli Sailing Club Marck and Jo Thompson 0.995 17.05.00 20.19.22 3.14.22 3.13.24 0.00.00 0.995 7.717 kn 86.1

Race 14 - IRC Class 2 Fleet - 24th August 2019 at 10.00.00

Start: Race 12, Finishes: Finish time, Time: 10.00.00, Distance: 25, Weight: 0.9, Course: DunL to Greystones
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 Windjammer IRL 2597 J97 Royal St George Yacht Club Lindsey J Casey & Denis Power 0.972 10.00.00 18.57.36 8.57.36 8.42.33 0.00.00 0.972 2.79 kn 84.4
2 IRC Class 2 Elandra IRL 4536 Sigma 33 Royal Irish Yacht Club Joe Conway 0.912     DNF         9.0
2 IRC Class 2 More Mischief IRL 966 First 310 ISA Grzegorz Kalinecki 0.913     DNF         9.0
2 IRC Class 2 Red Alert IRL 6036 Jeanneau 35 (JOD35) Greystones Sailing Club Rupert Barry 0.993     DNF         9.0
2 IRC Class 2 AJ Wanderlust GBR 8931 R Sun Odyssey 45.2 Douglas Bay Yacht Club Charlene Howard 0.989 10.00.00 19.26.06 DNF         9.0
2 IRC Class 2 Magic Touch IRL 44444 Beneteau First 34.7 Bray Sailing Club Steve Hayes 0.984     DNF         9.0

Race 15 - IRC Class 2 Fleet - 24th August 2019 at 12.05.00

Start: Race 15, Finishes: Finish time, Time: 12.05.00, Distance: 25, Weight: 0.9, Course: Pwllheli Coastal
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 Jac Y Do GBR 8432R Sunfast 3200i Pwllheli Sailing Club Marck and Jo Thompson 0.995 12.05.00 23.48.57 11.43.57 11.40.26 0.00.00 0.995 2.131 kn 81.0
2 IRC Class 2 ZigZag 9778 Sunfast 3200 Pwllheli Sailing Club Peter Ashworth 0.993 12.05.00 01.22.11 13.17.11 13.11.36 1.31.49 0.879 1.882 kn 69.7
3 IRC Class 2 Hullabaloo Encore GBR6834T Beneteau First 31.7 Pwllheli Sailing Club Keith Greenwood 0.941     DNF         9.0

Race 16 - IRC Class 2 Fleet - 7th September 2019 at 07.30.00

Start: Race 16, Finishes: Finish time, Time: 07.30.00, Distance: 75, Weight: 1.3, Course: Pwllheli to Dun L
Rank Fleet Boat Sail No. Type Club Skipper/Owner Rating {At start} Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 IRC Class 2 Jac Y Do GBR 8432R Sunfast 3200i Pwllheli Sailing Club Marck and Jo Thompson 0.995 07.30.00 20.53.53 13.23.53 13.19.52 0.00.00 0.995 5.598 kn 120.6
2 IRC Class 2 Elandra IRL 4536 Sigma 33 Royal Irish Yacht Club Joe Conway 0.912 07.30.00 23.19.52 15.49.52 14.26.17 1.12.49 0.842 4.738 kn 106.7
3 IRC Class 2 More Mischief IRL 966 First 310 ISA Grzegorz Kalinecki 0.913 07.30.00 23.59.59 16.29.59 15.03.51 1.53.54 0.808 4.546 kn 92.8
4 IRC Class 2 AJ Wanderlust GBR 8931 R Sun Odyssey 45.2 Douglas Bay Yacht Club Charlene Howard 0.989 07.30.00 02.01.29 18.31.29 18.19.15 5.02.43 0.72 4.049 kn 79.0
5 IRC Class 2 Humdinger IRL 1357 Jenneau Sunfast 37 Arklow Sailing Club John Conlon 0.976     DNF         13.0

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area 0
DNF Started but did not finish Varies
DNS Came to the start area but did not start 0

http://www.isora.org/
secretary@isora.org

http://www.isora.org/
secretary@isora.org

Sailwave Scoring Software 2.28.1
http://www.sailwave.com/